Citronic CORVA-10A Active PA Speaker 450w RMS
CORVA-10A
Product Code: CORVA-10A
Brand: Citronic
Brand: Citronic
Product Code: CORVA-10A
23 in stock
2 to 3 Working Days Delivery
Qty
PayPal Pay Later
Klarna
User Manual
Download now
Introducing a milestone in Citronic’s commitment to high-quality sound, the CORVA High Power Active PA Cabinet is engineered for high SPL output and serious sound performance. It delivers more than twice the power of our CUBA range, and is designed for outdoor events, fixed installations, and large scale professional hire. Housed in a rugged plywood enclosure and fitted with heavy-duty drivers, the CORVA Series ensures long-term reliability and durability. 12 x M8 flying points are included for easy rigging, plus a 35mm socket for pole mounting and stacking. Each high-powered Class-D amplifier is DSP-controlled, with a color display for quick access to EQ, dynamics, and gain settings. For advanced editing a USB connection enables precise adjustment, testing, and saving of custom DSP profiles via PC. Built for large-scale sound reinforcement, CORVA delivers powerful, flexible performance on demand.
  • Specially developed heavy duty driver components
  • Inbuilt high power class-D amplifiers
  • Menu driven DSP with colour display and USB-PC interface
  • Sturdy plywood enclosure with polyurea finish
  • Weight : 13.5kg
  • Dimensions : 510 x 310 x 305mm
  • SPL max. 125dB
  • Sensitivity @ 1W/1m : 96dB
  • Frequency response : 55Hz - 19kHz
  • Output power : max.900W
  • Output power : rms 450W
  • HF driver : 34mmØ (1.35") Ti compression driver
  • Main driver : 250mmØ (10") with 64mm voice coil
  • Power supply : 100-240Vac, 50/60Hz (Powercon)
  • Inputs : 2 x Mic/Line (XLR/6.3mm) + Aux (3.5mm)
  • Line output : XLR
  • Amplifier construction : Class-D, DSP controlled
  • Impedance : 8 ohms (main driver and HF driver)